A neurológia, azaz az ideggyógyászat a központi (agy és gerincvelő) és perifériás (az ezekből kiinduló, egész testet átszövő érző, mozgató és vegetatív) idegrendszer szerkezeti és funkcionális elváltozásainak és betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó orvosi szakág.
A neurológus (ideggyógyász) az idegrendszeri eredetű panaszok okának kivizsgálásával, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Ha a panasz műtéti beavatkozást igényel, idegsebész szakorvos is részt vesz a diagnózis felállításában és a kezelésben. Az ideggyógyászati betegségek esetén rendkívül változatos tünetek jelentkezhetnek, az idegrendszer károsodása más betegség szövődményeként is kialakulhat.
Az alábbi tünetek jelentkezése esetén gondoljunk ideggyógyászati kórképre:
- hosszú ideje fennálló, rendkívül erős vagy gyakran jelentkező fejfájás
- szédülés, egyensúly- és mozgáskoordinációs zavar
- végtagzsibbadás, gyengeség
- beszédzavar, látászavar
- görcsök, eszméletvesztés a gondolkodás zavara, memória zavarok
A neurológiai vizsgálat menete:
A neurológiai szakrendelés keretében a szakorvos először kikérdezi a beteget jelenlegi tüneteiről, korábbi betegségeiről, a családban előfordult megbetegedésekről, majd áttekinti a korábbi leleteket.
Felméri a páciens mentális állapotát és beszédkészségét, minimális aktivitást igénylő feladatokkal pedig a mozgás koordinációját, a járást, az egyensúlyt, az izomerőt, illetve a látást, és más érzékelési funkciókat. Megvizsgálja reflexeket, mely vizsgálatok segítségével megállapítható, hogy idegrendszeri eredetű-e a panasz és milyen további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához.
A pontos ok tisztázásához gyakran képalkotó vizsgálatok (koponya MR, gerinc MR, koponya CT, gerinc CT, röntgen), illetve különböző elektrofiziológiai vizsgálatok lehetnek szükségesek. Bizonyos betegségek esetén kiegészítő laboratóriumi vizsgálatra is sor kerülhet.